Παγκόσμιο UIPM: Πρωταθλητές ξανά Μικέλι και Τσουνγκ

Έλενα Μικέλι και Τζόζεφ Τσουνγκ αναδείχθηκαν ξανά παγκόσμιοι πρωταθλητές σε ατομικό επίπεδο στη διοργάνωση του Μπαθ.

Στον τελικό των γυναικών η Ιταλίδα πήρε την πρώτη θέση με 1.429 βαθμούς και εξασφάλισε τον τίτλο παίρνοντας τη νίκη στο laser run με διαφορά 9 δευτερολέπτων ενώ έγινε η πρώτη αθλήτρια που υπερασπίζεται με επιτυχία τον τίτλο της μετά τη Γαλλίδα Αμελί Καζέ το 2008. Το αργυρό πήρε η συμπατριώτισσά της, Άλιτσε Σοτέρο, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης τον περασμένο Ιούνιο στην Κρακοβία της Πολωνίας. Το βάθρο ολοκλήρωσε η Βρετανίδα Κερένζα Μπράισον.

Στους άνδρες, ο κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου, ο Τζόζεφ Τσουνγκ, πήρε τον τίτλο με 1.523  βαθμούς έναντι 1.518 που συγκέντρωσε ο Μεξικανός Εμιλιάνο Ερνάντες με τον Βρετανό να γίνεται ο πρώτος που παίρνει διαδοχικό παγκόσμιο τίτλο μετά τον Γάλλο Σεμπαστιάν Ντελένιε το 1998. Το βάθρο ολοκλήρωσε ο νικητής στον τελικό του φετινού παγκοσμίου κυπέλλου, ο Αιγύπτιος Μοχάναντ Σαμπάν.