Παγκόσμιο: Νέα επιτυχία για τη Γαλλία, 91η η Χαραλαμπίδου (video)

Παγκόσμια πρωταθλήτρια σπριντ η Julia Simon.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο σε δύο αγωνίσματα πανηγύρισε η Γαλλία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου.

Πεδίο δράσης το Νόβε Μέστο στην Τσεχία. Η Γαλλία άρχισε το τουρνουά με τη νίκη στη μεικτή ομαδική σκυταλοδρομία. Η επόμενη επιτυχία στον αγώνα σπριντ γυναικών. Αλάνθαστη στα δύο περάσματά της από το πεδίο βολής η Julia Simon πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια την περασμένη χρονιά στη μαζική εκκίνηση συνεχίζει την συλλογή τίτλων. Εμφατική η επιτυχία της Γαλλίας καθώς τέσσερις αθλήτριές της πήραν τις πρώτες τέσσερις θέσεις στον αγώνα.

Δεύτερη ούσα βραδύτερη κατά 4,9 δευτερόλεπτα από την Simon η Justine Braisaz-Bouchet. Στο βάθρο και η Lou Jeanmonnot, 40,8 δευτερόλεπτα πίσω από τη νικήτρια. Από ελληνικής πλευράς η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου πήρε την 91η θέση σε σύνολο 93 αθλητριών.