Η ιστορία της Άρσης Βαρών: Από το 1983 έως το 1987

Σε μέτρια επίπεδα κινήθηκε η ελληνική Άρση Βαρών από το 1983 έως και το 1987.

1983

Το 1983 οι τραυματισμοί χτύπησαν βαριά την ελληνική άρση βαρών και η εκπροσώπηση στις διεθνείς διοργανώσεις δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Στο Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Μόσχα), ο Σιδηρόπουλος ήταν τέταρτος στην Ευρώπη και ένατος στον κόσμο, ο Γέροντας όγδοος στην Ευρώπη, ενδέκατος στον κόσμο και ο Ηλιάδης έβδομος και όγδοος αντίστοιχα.

Στους Μεσογειακούς Αγώνες, όπου η Ελλάδα πρώτευσε, χρυσό μετάλλιο πήραν οι Κατσαϊδώνης (56 κ.) με 235 κ. σύνολο, Ηλιάδης (90 κ.) με 355 κ., Ζαρζαβατσίδης (110 κ.) με 365 κ. και Τσιντσάρης (υπερβαρέα) με 370 κ. Ασημένιο πήρε ο Γέροντας (100 κ.) με 375,5 κ. και χάλκινο ο Γραμματικόπουλος (υπερβαρέα) με 360 κ.

Στους αγώνες της ΕΟΚ η Ελλάδα κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από τη Δ. Γερμανία. Ικανοποιητική ήταν η εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό εφήβων (Σαν Μαρίνο), όπου η ελληνική ομάδα κατετάγη δέκατη, μεταξύ είκοσι τεσσάρων. Ο Σταυρίδης (82,5 κ.) ήταν έκτος, ο Σφακιανάκης (75 κ.) έβδομος, ο Παντελεάκος (56 κ.) όγδοος και ο Δασκαλάκης (67,5 κ.) ένατος. Στο Παγκόσμιο εφήβων, ο Κωνσταντινίδης (67,5 κ.) πήρε την έκτη θέση, ο Σαρρής (90 κ.) την ένατη και οι Σταυρίδης, Δασκαλάκης την ενδέκατη.

Ο ΠΣΑΤ ανέδειξε την άρση βαρών πρώτο άθλημα στην Ελλάδα το 1983.

1984

Και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Άντζελες, το 1984, οι Έλληνες αρσιβαρίστες “ήταν εκεί”. Ο Γιάννης Τσιντσάρης (υπερβαρέα) ήταν τέταρτος με 342,5 κ. στο σύνολο (162,5+185), ο Νίκος Ηλιάδης (90 κ.) έκτος με 350 κ. (155+195) και ο Γιάννης Γέροντας (110 κ.) έβδομος με 350 κ. (152,5+197,5). Συμμετείχαν, χωρίς ιδιαίτερη διάκριση και οι Γιάννης Κατσαϊδώνης (56 κ.), Ιορδάνης Ηλιούδης (75 κ.), Παύλος Λεσπουρίδης (75 κ.), Βασίλης Σταυρίδης (82,5 κ.) και Γιώργος Παναγιωτάκης (100 κ.).

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Μαδρίτη), ο Παναγιωτάκης πήρε την έκτη θέση, ο Κατσαϊδώνης και ο Τσιντσάρης την έβδομη, ο Γραμματικόπουλος και ο Γέροντας την ένατη.

Το Πρωτάθλημα της ΕΟΚ (Μπορντό) έμοιζε πια…. υπόθεση ρουτίνας για την ελληνική ομάδα, Κατσαϊδώνης και Σιδηρόπουλος ήταν πρώτοι στις κατηγορίες τους, Λεσπουρίδης, Ηλιάδης, Παναγιωτάκης και Γραμματικόπουλος δεύτεροι.

1985

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1985 (Σεντερτέλιε) ο Τσιντσάρης ήταν ο μόνος Έλληνας που κατάφερε να μπει στη δεκάδα (9ος). Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Κελαϊδής (60 κ.) και Λεσπουρίδης (75 κ.), πήραν την όγδοη θέση με 215 και 297,5 αντίστοιχα, ενώ ο Γέροντας (100 κ.) έμεινε δέκατος. Στη γενική βαθμολογία η Ελλάδα κατετάγη δωδέκατη.

1986

Το 1986, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (Σόφια), ο Ζαρζαβατσίδης κατετάγη ενδέκατος. Στο Ευρωπαϊκό εφήβων ο Παπουτσής (56 κ.) ήταν όγδοος και οι Δρόσος (60 κ.), Μ. Ρεμπέλης (67,5 κ.), Φουρτούνης (82,5 κ.) δέκατοι. Κελαϊδής (56 κ.) και Σαρρής (90 κ.) που κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, ξεχώρισαν στο Πρωτάθλημα της ΕΟΚ.

Η ΕΟΑΒ διοργανώνει στην Αθήνα τους 1ους διεθνείς αγώνες, στη μνήμη των ολυμπιονικών Τόφαλου και Κακούση. Από ελληνικής πλευράς, Σφακιανάκης (75 κ.) και Τσιντσάρης (υπερβαρέα) πήραν χρυσό μετάλλιο, ο Κελαϊδής (56 κ.) αργυρό και οι Ηλιούδης (82,5 κ.), Σλούκας (90 κ.), Κλωθάκης (100 κ.), Παναγιωτάκης (110 κ.) και Σιζόπουλος (υπερβαρέα) χάλκινο.

1987

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1987 η Ελλάδα κατετάγη ένατη. Ο Λεσπουρίδης (82,5 κ.) πήρε την έβδομη θέση, ο Σιδηρόπουλος (60 κ.) και ο Σφακιανάκης (75 κ.) την όγδοη, ο Σαλτσίδης (100 κ.) την ένατη, ο Κελαϊδής (56 κ.) τη δέκατη, ο Κωνσταντινίδης (67,5 κ.) την ενδέκατη και ο Σταυρίδης (90 κ.) τη δωδέκατη.

Στους Μεσογειακούς Αγώνες, ο Τσιντσάρης κέρδισε δύο χρυσά και ένα χάλκινο, ο Λεσπουρίδης δύο αργυρά, ο Σταυρίδης τρία χάλκινα, ο Σιδηρόπουλος ένα αργυρό και ένα χάλκινο, ο Ηλιούδης ένα αργυρό και οι Κωνσταντινίδης, Σεραφείμ Γραμματικόπουλος από ένα χάλκινο.

Η ΕΟΑΒ διοργάνωσε στην Αθήνα το Πρωτάθλημα της ΕΟΚ. Ο Κωνσταντινίδης (67,5 κ.) πήρε τη δεύτερη θέση και οι Σιδηρόπουλος (60 κ.), Σφακιανάκης (75 κ.), Λεσπουρίδης (82,5 κ.), Τσιντσάρης (υπερβαρέα) την τρίτη.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων η Ελλάδα ήταν ένατη. Έκτος κατετάγη ο Ρέμπελης (67,5 κ.), έβδομος ο Κιαρτζίδης (60 κ.), όγδοος ο Παπουτσής (56 κ.) και δέκατοι οι Ταμπακάκης (110 κ.), Πετανίδης (υπερβαρέα)