Συνεχίζεται με μεγάλη επιτυχία το Πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών, που διεξάγεται στο Λιτόχωρο.
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την πρώτη θέση με 551 βαθμούς έναντι 371 του δεύτερου Σπάρτακου Ιωαννίνων ενώ ο Κρόνος Σερρών ήταν τρίτος με 340 βαθμούς.
Οι “πράσινες” πρωταθλήτριες είναι οι εξής: Λαμπρινή Σάλπιγγίδου, Δέσποινα Κωνσταντινίδη (59kg), Μαρίνα Κορέτα, Κυριακή Δέτση (64kg), Κατερίνα Λιόνα (71kg), Μικαέλα Ελευθεράκη (76kg), Δάφνη Μιχαηλίδη, Αλεξάνδρα Τσουτσάνη (81kg) και Ειρήνη Σκουφίτσα (+87kg).
Στις νέες γυναίκες ο Ιάσων Νέας Απολλωνίας ήταν αυτός που αναδείχθηκε πρωταθλητής με 312 βαθμούς. Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Ευ Αγωνίζεσθαι με 307 και ο Κρόνος Σερρών 285.
Βαθμολογία Γυναικών:
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot_2-1-1024x611.jpg.webp)
Βαθμολογία Νέων Γυναικών:
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot_3-1024x633.jpg.webp)