Η ιστορία της Άρσης Βαρών: Όταν το άθλημα έγινε… εθνική υπόθεση (1992)

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1992 σηματοδοτούν ουσιαστικά την απαρχή μιας περιόδου που η άρση βαρών γίνεται κάτι σαν εθνική υπόθεση.

Οι εντυπωσιακές προσπάθειες του Πύρρου Δήμα, η κραυγή του “για την Ελλάδα” και η ελληνική σημαία στον ψηλότερο ιστό για το παλικάρι από τη Χειμάρρα, είναι οι πρώτες “δυνατές εικόνες” μιας σειράς έντονων συγκινήσεων που θα μας χαρίσει το άθλημα τα επόμενα χρόνια. “Τα καλύτερά μας χρόνια”, όπως λένε και οι άνθρωποι της άρσης βαρών….

Στη Βαρκελώνη, λοιπόν, που φιλοξένησε τους 25ους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Πύρρος Δήμας αναδείχθηκε χρυσός ολυμπιονίκης στην κατηγορία των 82,5 κ., με 370 κιλά στο σύνολο. Σήκωσε 167,5 κ. στο αρασέ και 202,5 κ. στο ζετέ. Πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του Βαλέριου Λεωνίδη (60 κ.) που κατέλβε την πέμπτη θέση με 295 κ. στο σύνολο (132,5 κ. αρασέ, 162,5 κ. ζετέ). Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε “μέσα από τα χέρια του” το χάλκινο μετάλλιο, λόγω μεγαλύτερου σωματικού βάρους από τον Κινέζο Χε Γινγκιάνγκ και το Βούλγαρο Τερζίσκι. Ο Παύλος Σαλτσίδης (110 κ.) ήταν όγδοος με 385κ. στο σύνολο (175+210) και ο Π. Γραμματικόπουλος (75 κ.) 250ς με 302,5 κ. σύνολο (130+172,5), ενώ ο Δρακόπουλος (100 κ.) ακυρώθηκε.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που είχε γίνει τον Απρίλιο στην Ουγγαρία, ο Πύρρος Δήμας πήρε τρία χάλκινα μετάλλια, με 165 κ. στο αρασέ, 202,5 κ. στο ζετέ και 367,5 κ. στο σύνολο. Ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Παύλος Σαλτσίδης στα 110 κ.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα γυναικών, η Μαρία Χριστοφορίδη (60 κ.) κέρδισε δύο αργυρά μετάλλια (90 κ. αρασέ, 195 κ. σύνολο) και ένα χάλκινο (105 κ. ζετέ).

Στο Πρωτάθλημα της ΕΟΚ (Ρώμη), ο Βαλέριος Λεωνίδης πήρε τρια χάλκινα μετάλλια, με 122,5 κ. στο αρασέ, 155 κ. στο ζετέ και 277,5 κ. στο σύνολο. Χρυσό πήρε και ο Τάκος (52 κ.) με 95 κ. στο αρασέ. Δύο αργυρά κέρδισε ο Π. Γραμματικόπουλος (172,5 κ. ζετέ, 307,5 κ. σύνολο), δύο χάλκινα ο Σαλτσίδης (165 κ. αρασέ, 375 κ. σύνολο) και ένα χάλκινο ο Δρακόπουλος, με 155 κ. στο αρασέ. Στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα γυναικών, Στρούμπου και Χριστοφορίδη πήραν από τρία χρυσά μετάλλια. Η Στρούμπου (52 κ.) σήκωσε 67,5 κ. στο αρασέ, 80 κ. στο ζετέ, 147,5 κ. σύνολο, η Χριστοφορίδη 85 κ. στο αρασέ, 100 κ. στο ζετέ, 185 κ. σύνολο. Δύο χρυσά πήρε η Δεληπορανίδου (56 κ.) με 85 κ. στο ζετέ και 150 κ. στο σύνολο. Ακόμη, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Καλογερά (56 κ.) με 82,5 κ. στο ζετέ και 147,5 κ. στο σύνολο, δύο χάλκινα η Κατσουρίδη (+82,5 κ.) με 70 κ. στο αρασέ και 155 κ. στο σύνολο και ένα χάλκινο η Ακτύπη (+82,5 κ.) και 85 κ. στο ζετέ.