Παγκόσμιο: Στην 6η θέση η ελληνική ομάδα Cheer Jazz

Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι ελληνικές ομάδες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Τσιρλίντινγκ
, που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 20-21-22 Απριλίου 2022, στο ESPN Wide World of
Sports Complex του Ορλάντο της Αμερικής.

Η ομάδα Senior Cheer Jazz του αθλητικού συλλόγου “Ελληνικό Αστέρι” από την Θεσσαλονίκη,
κατέκτησε την 6η θέση στον κόσμο, με τις Αμερική, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο να βρίσκονται στο βάθρο
των μεταλλίων.

Στη δεύτερη ελληνική συμμετοχή, το ζευγάρι Καραμυτηλιού-Σιμεωνίδου, ομοίως από την Θεσσαλονίκη,
στην κατηγορία Cheer Freestyle Pom, κατάφερε και πήρε την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης, αλλά τερμάτισε στην 11 η θέση με τις Ιαπωνία, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο να κατακτούν αντίστοιχα τα μετάλλια.