Rugby Championship: Σαρωτική η Αργεντινή κόντρα στους Αυστραλούς

Ρελάνς με… επιβλητικό τρόπο για τους Pumas.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Rugby Championship σημείωσε η Αργεντινή, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 48-17 της Αυστραλίας στο Σαν Χουάν, για τη 2η αγωνιστική. Οι Pumas, που στην πρεμιέρα είχαν ηττηθεί από τους Wallabies, αυτή τη φορά παρουσιάστηκαν εντυπωσιακά βελτιωμένοι σε σε όλο το 80λεπτο είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Συνολικά οι Λατινοαμερικανοί σημείωσαν οκτώ try με επτά διαφορετικούς παίκτες, με το πρώτο να έρχεται πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα και το τελευταίο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Παράλληλα, αυτή ήταν ιστορικά η ευρύτερη από πλευράς σκορ νίκη της Αργεντινής επί της Αυστραλίας, ξεπερνώντας κατά πολύ το 18-3 με το οποίο είχαν επικρατήσει οι Pumas των Wallabies το μακρινό 1983.

Πλέον, η επόμενη αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για τις 27 Αυγούστου, με τη Νέα Ζηλανδία να υποδέχεται την Αργεντινή και την Αυστραλία να φιλοξενεί τη Νότιο Αφρική.