Παγκόσμιο Ράγκμπι Λιγκ: Νικηφόρα πρεμιέρα για Τόνγκα σε φινάλε θρίλερ! (vid)

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ μας το επιφύλασσαν η Τόνγκα με την Παπούα Νέα Γουινέα. Στο εναρκτήριο ματς για τον Δ’ Όμιλο ανάμεσα στις δύο ομάδες του Ειρηνικού, η Τόνγκα πήρε τη νίκη με 24-18, με τους φιλάθλους πάντως να απολαμβάνουν μία συναρπαστική αναμέτρηση.

Ο Μάρτιν άνοιξε το σκορ για τους Kumuls με try στο 6’, όμως η Τόγκα απάντησε με τρία try από τρεις διαφορετικούς παίκτες ως το τέλος του ημιχρόνου. Ένα try του Λαμ στα πρώτα δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους και άλλο ένα του Ράσελ στο 69’ έφεραν σχεδόν σε ισορροπία το ματς, όμως τη νίκη για τους Mate Ma’a σφράγισε δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κολοαματάνγκι, αφού με δικό του try διαμορφώθηκε το τελικό σκορ υπέρ της Τόνγκα.

Επίσης στον Δ’ Όμιλο την Τετάρτη (19/10) συγκρούονται η Ουαλία με τα Νησιά Κουκ, σε ένα ματς που είναι και το τελευταίο συνολικά για ολόκληρη την πρώτη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 21:30 ώρα Ελλάδος.