Ευρωπαϊκό U17: Στην 10η θέση η Εθνική στη Σόφια

Η παρουσία της Εθνικής ομάδας Baseball ολοκληρώθηκε με την κατάληψη της 10ης θέσης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 Baseball 5 στην Σόφια της Βουλγαρίας.

Αντίπαλος στην “μάχη” για την ένατη θέση ήταν η Γερμανία, την οποία είχε αντιμετωπίσει και στην φάση των ομίλων, νικώντας την με 2-1. Αυτή τη φορά όμως δεν ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με 2-1 (0-1, 3-1, 2-5), τερματίζοντας 10ο.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Γαλλία, η οποία νίκησε στον τελικό την Τουρκία, με τις δύο φιναλίστ να εξασφαλίζουν και το «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Baseball 5 του 2023. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λιθουανία, επικρατώντας στο «μικρό τελικό» της Τσεχίας.