Ευρωπαϊκό Μπόουλινγκ: “Χάλκινη” η Σαγώνα στο Βερολίνο

Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία γυναικών πήρε Γεωργία Σαγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Πρωταθλητών Μπόουλινγκ – ECC 2023, που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του μπόουλινγκ ηττήθηκε στα ημιτελικά από την Αγγλίδα Βέριτι Κρόουλι με 1-2 νίκες (194-168, 202-211, 170-211), παρότι κέρδισε το πρώτο παιχνίδι και βρέθηκε πολύ κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου, με συνέπεια να τερματίσει στην 3η θέση του αγωνίσματος.

Η σπουδαία διάκριση της Σαγώνα στο Ατομικό Γυναικών έρχεται να προστεθεί στο ασημένιο μετάλλιο που είχε πανηγυρίσει τρεις ημέρες νωρίτερα μαζί με τον Βαγγέλη Κριζίνη στο αγώνισμα των Μικτών Δυάδων.