Σκάκι: “Χάλκινη” στο Παγκόσμιο Ατομικό Βετεράνων Γυναικών η Μακροπούλου

Το xάλκινο μετάλλιο κατάκτησε η Μαρίνα Μακροπούλου στο Παγκόσμιο Ατομικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Γυναικών στο σκάκι, που ολοκληρώθηκε στην πόλη Chita del Mare –Terassini στην Ιταλία την Κυριακή (5/11).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 7 βαθμούς (5 νίκες, 4 ισοπαλίες 2 ήττες), ισοβάθμησε στις θέσεις 3 έως 6 της γενικής κατάταξης και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στη χωριστή βαθμολογία βετεράνων γυναικών +50. Την 1η θέση στην ίδια κατηγορία πήρε η Ισπανίδα WGM Calzetta Ruiz Monica με 8.5 βαθμούς και τη 2η Ισραηλινή IM Klinova Masa με 7. Στην κατηγορία +50 συμμετείχαν 18 σκακίστριες από 15 χώρες.

Στην κατηγορία όπεν άνω των 50 ετών, ο Κώστας Νικολαΐδης τερμάτισε στην 5η – 10η θέση (ενώ ήταν Νο 52 στην αρχική κατάταξη) και μετά την άρση της ισοβαθμίας κατετάγη 9ος σημειώνοντας 7,5 βαθμούς σε 11 αγώνες (5 νίκες -οι τρείς με GMs !-, 5 ισοπαλίες και μόνο 1 ήττα.

Σε ένα πρωτάθλημα που συμμετείχαν 16 κορυφαίοι GM και πολλοί ΙΜ από 55 χώρες , σημείωσε επίδοση 2446 elo και κέρδισε 97 μον. elo.