Παναμερικανικό: Απολογισμός 11 μεταλλίων για τον Καναδά

Άκρως επιτυχημένο διήμερο στο Ακαπούλκο με πέντε χρυσά, τέσσερα αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια.

Ο Καναδάς έκανε δικά του έντεκα μετάλλια σε ένα διήμερο δράσης στην πάλη στο πλαίσιο των Παναμερικανικών Αγώνων που διεξάγεται στο Ακαπούλκο. Οι Καναδές πήραν τα επτά από τα συνολικά έντεκα μετάλλια, εκ των οποίων τρία ήταν χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα. Τα δύο από αυτά πήγαν στην ίδια οικογένεια καθώς οι αδελφές Κάρλα και Άννα Γκοντίνεζ Γκονζάλεζ τα κατάφεραν σε 55 και 62 κιλά αντίστοιχα. Χρυσό μετάλλιο και για την Λοράνς Μπορεγκάρντ στα 59 κιλά. Αργυρό μετάλλιο για την Μίκι Ροουμπότομ στα 65 κιλά η οποία ηττήθηκε από την Αμερικανίδα Φόρεστ Μολινάρι. Το άλλο αργυρό πήγε στην Μάντισον Παρκς στα 50 κιλά που ηττήθηκε στον τελικό από την Αμερικανίδα Σάρα Χίλντεμπραντ. Η Αλεξάντρια Τάουν πήρε το χάλκινο στα 57 κιλά νικώντας 10-0 την Καμίλα Αμαρίγια από την Αργεντινή. Το άλλο χάλκινο πήρε η Τζουστίνα Ντι Στάζιο νικώντας 3-2 την Κολομβιανή Τατιάνα Ρεντέρια.

Στους άνδρες οι Καναδοί πέτυχαν για πρώτη φορά την κατάκτηση δύο χρυσών μεταλλίων την ίδια χρονιά. Ο Αμάρ Ντέσι πήρε τη νίκη με 5-3 στα 125 κιλά απέναντι στον Αμερικανό Νικ Γκβιαζντόφσκι, ο οποίος τον είχε νικήσει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2021. Ο Εμάνουελ Ολαπάντε στα 70 κιλά επικράτησε στον τελικό 4-1 του Βραζιλιάνου Βινίσιους Ντα Σίλβα, με τους δύο αθλητές να αναμετρώνται και στον πρώτο γύρο όπου ο Ολαπάντε είχε νικήσει με 11-2. Οι άνδρες του Καναδά πήραν και δύο αργυρά μετάλλια. Ο Σαμ Μπάρμις στα 79 κιλά ηττήθηκε στον τελικό από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2021, τον Αμερικανό Τζόρνταν Μπάροους ενώ ο Τζέρεμι Πουαριέ ηττήθηκε στον τελικό των 92 κιλών από τον Αμερικανό Τζέιντεν Κοξ.