Παγκόσμιο U17: “Ασημένιος” ο Ηλίας Καρνάβας στα 70κ

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ηλίας Καρνάβας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 που διεξήχθη στη Ρουμανία.

Στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε τον Αζέρο Αλίγιεφ, τον οποίο συνάντησε και μετά στον τελικό, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Στον δεύτερο γύρο ήρθε η πρώτη νίκη για τον Έλληνα πρωταθλητή, επικρατώντας επί του Μολδαβού Μπέργκι με 3-1. Στον τρίτο του αγώνα, ο Καρνάβας δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ρουμάνο Ουνγκουρεανού, «σκορπίζοντας» τον με 3-0.

Στον ημιτελικό ο Καρνάβας ήταν ασταμάτητος και με 3-0 «καθάρισε» και τον Λενάρντ από τη Ρουμανία.

Έτσι, φτάνοντας στον τελικό, αντιμετώπισε ξανά τον Αζέρο Βούσαλ Αλίγιεφ. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε στα ”18 να προηγηθεί με 1-0, αλλά στη συνέχεια ο Αλίγιεφ κατάφερε να του πάρει 3 διαδοχικά σημεία, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 3-1.