Παγκόσμιο Grappling Gi: “Ασημένιος”ο Καργιωτάκης στα 130κ. στην Ισπανία

Ο Γιάννης Καργιωτάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 130 κιλών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Grappling Gi που διεξάγεται στην Ποντεβέδρα της Ισπανίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με 2 νίκες απέναντι στον Ιταλό Γκιγιέρμο Τσέκα και τον Ισπανό Χουάν Ραφαέλ Ερέντια Μένια πέρασε στον τελικό της κατηγορίας του, όπου αντιμετώπισε τον Μολδαβό Αλεξάντρ Ρομάνοφ. Μετά από ένα κλειστό τελικό έχασε με 9-5 και τελικά ανέβηκε στο δεύτερο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στον κόσμο.

Εν τω μεταξύ, στην κατηγορία των 100 κιλών ο Ηλίας Μπούκης κατέκτησε την 5η θέση.