Παγκόσμιο U23: Ηττήθηκε στον «μικρό» τελικό ο Κουγιουμτσίδης

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης δεν ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 της Ποντεβέδρα στην Ισπανία, καθώς ηττήθηκε στον «μικρό» τελικό των 79 κιλών της Ελευθέρας απέναντι στον Αρμάν Αβαγκιάν από την Αρμενία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το «φαινόμενο» της Ελληνικής Πάλης να προηγείται 1-0 και τον Αρμένιο να ισοφαρίζει αρχικά και στη συνέχεια να προηγείται 3-1.

Ο Κουγιουμτσίδης ισοφάρισε, όμως στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο αντίπαλός του πήρε δύο σημεία, που ήταν καθοριστικά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αντέδρασε και μείωσε σε 5-4, με τον Αβαγκιάν να παίρνει τη νίκη με 6-4, μετά από ένσταση της ελληνικής πλευράς, η οποία εν τέλει πλασαρίστηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.