Βαλκανικό: Χρυσό μετάλλιο για τον Γιώργο Μπαλιώτη στο Μαυροβούνιο

Ο Γιώργος Μπαλιώτης ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία των -61κ. στους Νέους Άνδρες στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων-Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών-U21 που πραγματοποιήθηκε στο Μαυροβούνιο το διάστημα 5-6 Νοεμβρίου.

Ο Έλληνας καρατέκα και Νο. 2 στην παγκόσμια κατάταξη στην ηλικιακή του κατηγορία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ανάμεσα σε 29 αθλητές επικρατώντας στον τελικό του Σέρβου Μίλουτιν Τσβέτκοβιτς με 4-3 ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σημειώνοντας συνολικά 5 νίκες.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν ο Βόσνιος Κέναν Σίλιακ, αλλά και ο Μαυροβούνιος Ογκνιέν Μπιελάλιακ.

Εκτός από τον Μπαλιώτη στην κατηγορία των Νέων Ανδρών στα -61κ. είχαμε και τη συμμετοχή του Στέφανου Καπέλη, ο οποίος κατέκτησε τη 9η θέση γνωρίζοντας την ήττα στον 1ο γύρο των ρεπεσάζ. Στον 1ο γύρο ηττήθηκε ο Δημήτρης Σβέτσας, όπως και ο Θοδωρής Μερκούρης παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν.