Βαλκανικό: “Χάλκινες” στο Μαυροβούνιο Σοφία Τσαγκερά και Φωτεινή Γιαννάκη

Σοφία Τσαγκερά και Φωτεινή Γιαννάκη πρόσθεσαν ακόμα δύο μετάλλια στην πλούσια συγκομιδή της ελληνικής αποστολής στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων-Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών-U21 που πραγματοποιήθηκε στο Μαυροβούνιο το διάστημα 5-6 Νοεμβρίου.

Τόσο η Τσαγκέρα, όσο και η Γιαννάκη κατέκτησαν στο χάλκινο μετάλλιο στα Kata στην κατηγορία U21, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις και αρμονικές ασκήσεις.

Πιο αναλυτικά η καρατέκα του Πανημαθιακού, Τσαγκερά, επικράτησε στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου της Βόσνιας, Αμίλα Μπεγκάνοβιτς με την Ελληνίδα αθλήτρια να συγκεντρώνει 24,4 βαθμούς με το εξαιρετικό Ohan Dai, έναντι 23,66 της Βόσνιας.

Στην άλλη αναμέτρηση για το χάλκινο μετάλλιο η Γιαννάκη (Παρθενών Κορυδαλλού) εκτέλεσε το Kururunfa παίρνοντας 24,26 βαθμούς επικρατώντας της Σκοπιανής Γιοβάνα Μαντσέφσκα που βαθμολογήθηκε με 23,06.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Σλοβένα Λάνα Τίσα Ναντιζάρ, η οποία με 24,8 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στη 2η θέση την Κοσοβάρα Άλμα Λόκι που συγκέντρωσε 24,26 βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Δανάη Πλακιά που κατέκτησε την 9η θέση, ενώ η Ελένη Χατζάρα πλασαρίστηκε στην 21η θέση.