Ευρωπαϊκό: Χάλκινο μετάλλιο για την Νεφέλη Σόφη στα +65κ.

Το χάλκινο μετάλλιο, και το πρώτο της σε επίσημη διεθνή διοργάνωση, κατέκτησε η Νεφέλη Σόφη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο Π/Κ, που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στη Μάλτα.

Η νεαρή Ελληνίδα αθλήτρια των Ιωαννίνων, κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία των +65 κιλών, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις μέχρι και τον ημιτελικό της διεθνούς διοργάνωσης.

Έπειτα από δύο νίκες, στη φάση των “16”, αλλά και στα προημιτελικά, η Σόφη κλήθηκε να αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Σέβιτς από τη Σερβία.

Η Ελληνίδα ηττήθηκε από την αθλήτρια που ηγούταν στην κατηγορία των +65 κιλών, αλλά αυτό δε στάθηκε εμπόδιο στην κατάκτηση του μεταλλίου, που επισφράγισε την πολύ καλή πορεία της.