Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ο Σεϊφ Εϊσά

Η Ολυμπιακή επιτροπή της Αιγύπτου απένειμε τα εύσημα στον Σεϊφ Εϊσά ο οποίος έγινε ο πρώτος αθλητής της χώρας που βρέθηκε στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης του αθλήματος.

Ο 24χρονος Εϊσά είναι ο νέος νούμερο 1 κόσμου στην κατηγορία -80 κιλών ξεπερνώντας στην κορυφή τον Ιταλό Σιμόνε Αλέσιο. Ο Εϊσά πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη τον περασμένο μήνα στη Γουαδαλαχάρα του Μεξικού, γνωρίζοντας την ήττα στα ημιτελικά από τον Ισπανό μετέπειτα πρωταθλητή Άντονι Τσιντάδο.

Ο ίδιος πήρε το χάλκινο μετάλλιο το καλοκαίρι του 2021 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο περνώντας από το γύρο του ρεπεσάζ όπου νίκησε τον Νορβηγό Ρίτσαρντ Όρντεμαν. Τον περασμένο Ιούλιο, ο Εϊσά πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες, στο Οράν της Αλγερίας, ενώ την περασμένη χρονιά αναδείχθηκε πρωταθλητής Αφρικής.