Με 19 υποψηφιότητες η Ελληνική πάλη στα βραβεία ανάδειξης κορυφαίων αθλητών από τον ΠΣΑΤ

Με 19 υποψηφιότητες δηλώνει την παρουσία της η Ελληνική Πάλη στα βραβεία ανάδειξης των κορυφαίων αθλητών, που διοργανώνει ο ΠΣΑΤ (Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου) στις 20 Δεκεμβρίου.

Η Ελληνική Πάλη πρωταγωνίστησε σε πολλές στιγμές τη φετινή χρονιά και δίκαια έχει τόσες υποψηφιότητες στα βραβεία.

Κωνσταντίνος: Πέμπτος στους Μεσογειακούς Αγώνες, στα 125κ. ελευθέρας
πάλης που έγιναν στην Αλγερία.
Γιαγκουνίδης Νικόλαος: Πρώτευσε στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U17, στα 92κ. της
ελληνορωμαϊκής
Θάνος Δημήτριος: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17, στην
κατηγορία των 110κ. ελληνορωμαϊκής που διεξήχθη στην Ρουμανία.
Ιωσηφίδης Νικόλαος: Τρίτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20, στην κατηγορία 87κ.
ελληνορωμαϊκής που έγινε στην Ιταλία.
Κολιτσόπουλος Αρίωνας: Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
U17, στην κατηγορία των 65κ. ελληνορωμαϊκής.
Κούκλαρης Άγγελος: Πέμπτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 στην κατηγορία των 86κ.
ελευθέρας και 2ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 πάλης στην άμμο στα 90 κιλά.
Μπλιάτζε Γκίβι: Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U20 ελευθέρας, κατέλαβε την 7η θέση στα
92 κιλά, ενώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν 8ος. Στο Ευρωπαϊκό U20 πάλης στην άμμο,
ήταν 2ος στα +90κ., ενώ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ελευθέρας, κατετάγη 8ος στα
92κ.
Ντούνιας Νικόλαος: Πέμπτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 στα 130κ.
ελληνορωμαϊκής, 5ος στους Μεσογειακούς Αγώνες και πέμπτος στο Παγκόσμιο
πρωτάθλημα U23.
Πρεβολαράκης Γεώργιος: Τρίτη θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες, στην κατηγορία των
77κ. ελληνορωμαϊκής που έγινε στην Αλγερία.
Χοσόνοφ Αζαμάτ: Κατέλαβε την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23, στα 125κ.
ελευθέρας πάλης που έγινε στην Βουλγαρία, ενώ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 ήταν
έβδομος.
Ψωμάς Φίλιππος: Τρίτη θέση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U17, στην κατηγορία των 60κ.
ελευθέρας.

Γυναίκες:
Γκίκα
Μαρία Λουίζα: Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15, στα
39 κιλά.
Ζαχείλα Στεφανία: Τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος
γυναικών πάλης στην άμμο στα +70 κιλά και 5η θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες (76κ.)
στην Αλγερία.
Καραγιάννη Λουκία: Πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15 στην κατηγορία των
62 κιλών.
Μπάρμπα Νικολέττα: Τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17 στα 69 κιλά, αλλά και
5η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας.
Πρεβολαράκη Μαρία: H κορυφαία αθλήτρια της ελληνικής γυναικείας πάλης, κατέκτησε
το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στην κατηγορία των 53 κιλών που έγινε
στην Σερβία, ενώ έξι μήνες νωρίτερα, στην Ουγγαρία, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο