Ανασκόπηση Πυγμαχία 2022

Μια χρονιά στην οποία η ελληνική πυγμαχία ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία στο βάθρο σε διεθνή διοργάνωση. Ο Στέλιος Ρούλιας κι ο Χρήστος Καραΐτης δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους και πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις κατέκτησαν τον Νοέμβριο το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των+ 92 και 71κ αντίστοιχα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων που έγινε στη Λα Νούθια της Ισπανίας.

Τον Μάιο ο Κωνσταντίνος Καλογερίδης τo χάλκινο μετάλλιο στο Grand Prix πυγμαχίας της Τσεχίας. Νίκησε τον Φινλανδό Καπέινεν και στο κρίσιμο αγώνα για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε στα σημεία από τον Αγγλο Τάιερς.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσαμαλίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πυγμαχίας Νέων στη Βουλγαρία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 80κ.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βάσω Σταυρίδου, στα 75κ. του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U22, που διεξήχθη στην Κροατία.

Φυσικά δεν γίνεται να μην αναφερθούμε στην εξαιρετική Όλγα Παπαδάτου που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 63κ. στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο Μαυροβούνιο, μετά από μια εντυπωσιακή πορεία.

Από εκεί και πέρα η ελληνική πυγμαχία πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια από τον Στέφανο Οικονόμου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (60κ.) και από την Μαρία Γεωργοπούλου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων στα 48κ., εκεί όπου η Άννα Μαρία Τρίφυλλη στέθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των 46κ.

Στην ίδια διοργάνωση στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η Παναγιώτα Κουζλίδου στα 57κ., όπως και η Μαριεύα Ντασιονάκη στα 63κ.

Σημαντική διάκριση και για την Κατερίνα Σδούγκα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παγκορασίδων της Τουρκίας, με την Ελληνίδα πυγμάχο να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 40κ.