European Open: “Χάλκινος” ο Μιχαήλ Τσουτλασβίλι στα -73κ. στη Σόφια (pic,vids)

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχαήλ Τσουτλασβίλι, αγωνιζόμενος στην κατηγορία των -73κ., στο European Open που διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας, το Σαββατοκύριακο 11-12/02.

Σε μια πολυάριθμη κατηγορία, όπου συμμετείχαν συνολικά 53(!) αθλητές, ο «χάλκινος» πρωταθλητής στους U18 το 2019, με την καθοδήγηση του εθνικού προπονητή, Νίκου Ηλιάδη, κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, με συνολικά 4 νίκες σε 5 αγώνες.

Έφτασε αήττητος έως τα ημιτελικά (νίκες επί του Γερμανού Μέγιερ, του Γάλλου Μπλαντίν και του Ρουμάνου Σούλτσα), όπου εκεί όμως γνώρισε την ήττα από τον Ρουμάνο Ράικου.

Στον τελικό της δεύτερης ευκαιρίας, ο 5ος Μεσογειονίκης τον περασμένο Ιούνιο στο Οράν (7ος λίγους μήνες νωρίτερα στο Grand Slam της Αττάλειας), νίκησε με εκπληκτικό Ippon τον Ναρκούλοφ από το Καζακστάν.

Αυτή ήταν η πρώτη διεθνής διάκριση για τον 20χρονο Έλληνα τζουντόκα σε επίπεδο ανδρών, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις και επιδόσεις στη διοργάνωση.