Ευρωπαϊκό: “Ασημένιος” στα -67κ. ο Διονύσης Ξένος

Δευτεραθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Διονύσης Ξένος, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γουαδαλαχάρα στην Ισπανία.

Ο No. 2 αθλητής του κόσμου αγωνίστηκε στον τελικό της κατηγορίας των -67κ., και ηττήθηκε από τον No. 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Στίβεν Ντα Κόστα από τη Γαλλία.

Σήμερα η χώρα μας πανηγύρισε άλλα τέσσερα μετάλλια. Δύο χάλκινα, πρώτα από την Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου στα -61κ. KUMITE, και μετά από τον Κωνσταντίνο Μαστρογιάννη, στα -84κ., και δύο ασημένια, πρώτα από τον Γιώργο Τζάνο στην κατηγορία των +84κ., και πριν από λίγο του αδερφού του Διονύση, του Στέφανου Ξένου, που κατέκτησε το ασημένιο στα -60κ.