Ζάγκρεμπ 2023: “Ασημένιος” ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στα 79κ. ελευθέρας

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας, αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 79κ. ελευθέρας.

Ο 22χρονος πρωταθλητής Ευρώπης αντιμετώπισε τον Ουκρανό Βασίλ Μιχάιλοφ στον τελικό της διοργάνωσης και ηττήθηκε με 3-1, ολοκληρώνοντας τις προσπάθειές του στην 2η θέση.

Το “φαινόμενο” της Ελληνικής πάλης βρέθηκε να προηγείται στο ξεκίνημα του αγώνα (0-1), καθώς ο αντίπαλός του δέχθηκε συνεχείς παρατηρήσεις, ωστόσο ο Ουκρανός προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μισό.

Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής έψαξε τον τρόπο να ξεκλειδώσει τον αντίπαλο του και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Μιχαίλοφ πήρε τη νίκη με το τελικό 3-1.