Παγκόσμιο Ντόχα: Έκτος παγκόσμιος τίτλος για την Αγκμπενένιου

Η Γαλλίδα Κλαρίς Αγκμπενένιου έγραψε ιστορία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο με έκτο τίτλο στην κατηγορία των -63 κιλών.

Κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, η Αγκμπενένιου έχασε το περυσινό τουρνουά καθώς γέννησε το πρώτο της παιδί ωστόσο επέστρεψε εντυπωσιακά στην κατηγορία της με κάτι περισσότερο από ένα έτος να απομένει μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Η Αγκμπενένιου αποδείχθηκε ασταμάτητη από τον πρώτο γύρο μέχρι και τον τελικό, εκεί όπου νίκησε την Σλοβένα Αντρέγια Λέσκι. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που οι δύο αθλήτριες διεκδίκησαν χρυσό μετάλλιο και όπως και το 2021 το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με τη Γαλλίδα να πετυχαίνει το ippon.