Ευρωπαϊκό Πάλης U17: «Χάλκινη» η Γκίκα

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Λουίζα Γκίκα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης U17 που διεξάγεται στα Τίρανα.

Η 15χρονη Ελληνίδα αθλήτρια, μια από τις μικρότερες του τουρνουά, νίκησε στον μικρό τελικό των 43 κιλών τη Πολωνή Νίνα Μαριάννα Μάιχρζακ και ανέβηκε στο βάθρο, σημειώνοντας ακόμα μια μεγάλη επιτυχία, μετά το χάλκινο του Βασίλη Παπαγεωργίου.

Η Γκίκα ξεκίνησε προηγούμενη με 2-0 και κατάφερε μέχρι το τέλος να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Σε μία φάση που οι πόντοι μοιράστηκαν, η νεαρή αθλήτρια έφτασε στο υπέρ της 4-3 και στη συνέχεια με υποδειγματικό τρόπο ροκάνισε τον χρόνο και κατέκτησε την τεράστια νίκη.