Ευρωπαϊκό Πάλης U15: “Χάλκινη” η συγκλονιστική Μαρία Λουίζα Γκίκα

Η Μαρία Λουίζα Γκίκα πήρε ξανά μετάλλιο σε διεθνή διοργάνωση, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15, που διεξάγεται στο Καποσβάρ της Ουγγαρίας.

Η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε με χαρακτηριστική άνεση (8-0) την Αζέρα Αχμαντλί στον “μικρό” τελικό.

Την 5η θέση στην Ευρώπη κατέκτησε η Βερονίκη Ιωσηφίδου. Η Ελληνίδα αθλήτρια ηττήθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο από την Πολωνή Μανκόβσκα με 7-0.

Την ίδια θέση με την Ιωσηφίδου πήρε και η Βασιλική Καραβάνου, αφού ηττήθηκε με 8-0 από την Ιταλίδα Κατανζάρο.

Το Σάββατο (8/7) το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συνεχίζεται με το στυλ της ελληνορωμαϊκής και τα ρεπεσάζ της ελευθέρας.