Junior European Cup: “Ασημένιος” ο Μαυρομάτης, “χάλκινος” ο Κωστελίδης στα +100κ.

Διπλή χαρά έδωσαν στο ελληνικό τζούντο οι Αβραάμ Μαυρομάτης και Ιωάννης Κωστελίδης, που ανέβηκαν στο δεύτερο και τρίτο σκαλί του βάθρου στα +100 κ. στο Junior European Cup 2023, που διεξάγεται στα Σκόπια της Βόρειας Μακεδονίας.

Οι δύο αθλητές ήταν εξαιρετικοί και ανέβασαν για ακόμα μια φορά την ελληνική σημαία ψηλά σε διεθνή διοργάνωση.

Το πρώτο του διεθνές μετάλλιο κατέκτησε ο Μαυρομάτης. Ο Έλληνας τζουντόκα με δύο σερί νίκες έφτασε μέχρι τον τελικό των υπερβαρέων όπου εκεί γνώρισε την ήττα από τον Αμερικανό Σεμενένκο, φτάνοντας στη μεγαλύτερη έως τώρα διάκριση της καριέρας του.

Ο Κωστελίδης, επίσης στα +100 κιλά, με απολογισμό μία νίκη σε δύο αγώνες, ήταν το 2ο μέσα στο 2023 (μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 της Νάπολης τον περασμένο Φεβρουάριο) αλλά το πρώτο του στην ηλικιακή κατηγορία των U20.