Χάλκινο μετάλλιο για την Μυρτώ Ασπιώτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ITF Taekwon-do στην Αστάνα

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μυρτώ Ασπιώτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Taekwon-do ITF στην πρωτεύουσα του Καζακστάν, Αστάνα.

Η αθλήτρια από τον Αθλητικό Σύλλογο Ίωνες με προπονητή τον Ηλία Ασπιώτη που βρίσκεται στο δύσκολο διπλό ρόλο του προπονητή-γονέα, ανέβηκε στο βάθρο βλέποντας τους κόπους της να αποδίδουν και το όνειρο της να γίνεται πραγματικότητα. Η Μυρτώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και δίπλα της στο βάθρο ήταν αθλήτριες από χώρες με μεγάλη παράδοση στο άθλημα όπως Κορέα και Ιαπωνία.

Η εθνική μας ομάδα Taekwon-do στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αστάνα που διεξάγεται από τις 15 έως τις 30 Αυγούστου, έχει κατακτήσει έως τώρα 1 χρυσό, 5 ασημένια και 19 χάλκινα μετάλλια.

Hλίας Ασπιώτης περήφανος πατέρας και προπονητής με τους αθλητές του και παιδιά του Γιώργο και Μυρτώ