Παγκόσμιο – Βελιγράδι: Ιστορικό χρυσό μετάλλιο από τον Μίτσιτς (vid)

Ο Στέβαν Μίτσιτς έγινε ο πρώτος παγκόσμιος πρωταθλητής ελεύθερης πάλης από την Σερβία και το έκανε στο Βελιγράδι.

Μπροστά στο κοινό της χώρας του ο 27χρονος αθλητής νίκησε τον πρωταθλητή της περασμένης χρονιάς στα -57 κιλά, τον Ιάπωνα Ρέι Χιγκούτσι με 7-4. Στο βάθρο τους ακολούθησαν ο πρωταθλητής Ευρώπης, ο Αρσέν Χαρουτουνιάν από την Αρμενία και ο Αλβανός Ζελιμχάμ Αμπακάροφ.

Παγκόσμιος πρωταθλητής για 3η φορά στην καριέρα του αναδείχθηκε ο Ζαουρμπέκ Σιντάκοφ που αγωνιζόμενος υπό ουδέτερο καθεστώς νίκησε στον τελικό της κατηγορίας -64 κιλών τον Κάιλ Ντέικ ο οποίος είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.