Παγκόσμιο – Βελιγράδι: Πρώτος τίτλος για τον Ταζουντίνοφ

Ο Αχμέντ Ταζουντίνοφ από το Μπαχρέιν πήρε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, στα 97 κιλά ελεύθερης πάλης.

Ο 20χρονος από τη Ρωσία που άρχισε να αγωνίζεται από φέτος για το Μπαχρέιν ήταν μπροστά με 9-2 στα ημιτελικά απέναντι στον κάτοχο του Ολυμπιακού τίτλου και 5 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, τον Αμπντουλρασίντ Σαντουλάεφ με τον Ρώσο να αγωνίζεται υπό ουδέτερο καθεστώς. Ο Σαντουλάεφ αποχώρησε τραυματίας χάνοντας την ευκαιρία να εξασφαλίσει μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Στον τελικό ο Ταζουντίνοφ νίκησε με 8-1 τον Αζέρο Μαγκομεντχάν Μαγκομέντοφ ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στον Γεωργιανό Γκίβι Ματσαρασβίλι και τον Αμερικανό Κάιλ Σνάιντερ.