Παγκόσμιο – Βελιγράδι: Ακόμα τρεις τίτλοι βρήκαν κάτοχο στην ελληνορωμαϊκή

Τρεις τίτλοι βρήκαν κάτοχο στην ελληνορωμαϊκή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης που διεξάγεται στο Βελιγράδι της Σερβίας.

Την προτελευταία ημέρα δράσης, στην κατηγορία των 60 κιλών το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ζολαμάν Σαρσενμπέκοφ από το Κιργιστάν, ο οποίος νίκησε στον τελικό με 11-6 τον Ιάπωνα Φουμίτα Κενιχίρο. Τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στον Κινέζο Λίκουο Κάο και τον Ουζμπέκο Ισλόμιον Μπαχράμοφ που εξασφάλισαν και την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Στην κατηγορία των 97 κιλών το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Κουβανό Αλεχάνδρο Ροσίλο Κίντε Λαμ που νίκησε τον Αρμένιο Αρτούρ Αλεξανιάν ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήραν ο Τσέχος Αρτούρ Ομάροφ και ο Ιρανός Μοχαμανταντί Αμπντολά Σαράβι.

Τέλος, στην κατηγορία των 72 κιλών νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Ιμπραχίμ Μαχμούντ Χαμέντ Χασάν Γκανέμ που νίκησε 3-0 τον Ούγγρο Ρόμπερτ Ατίλα Φριτς. Στη μη-Ολυμπιακή κατηγορία τα χάλκινα μετάλλια πήραν ο Τούρκος Σελτσούκ Τσαν και ο Σέρβος Αλί Φεϊζολάχ Αρσαλάν.