Παγκόσμιο – Βελιγράδι: Πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση ο Νέμες (vid)

Ο Σέρβος παλαιστής Μάτε Νέμες εξασφάλισε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες με το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο.

Πρωταθλητής στην κατηγορία των -67 κιλών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης της περασμένης χρονιάς, δεν μπόρεσε να φτάσει στον τελικό φέτος αλλά πήρε το χάλκινο μετάλλιο που του δίνει την ευκαιρία να αγωνιστεί το 2024 στο Παρίσι.

Το άλλο χάλκινο μετάλλιο πήρε ο κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου στο Τόκιο,  Ιρανός Μοχαμαντρεζά Αμπντολχαμίντ Γκεραέι που νίκησε 8-0 τον Αρμένιο Σλάβικ Γκαϊστιάν.

Στη μη-Ολυμπιακή κατηγορία των 63 κιλών το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Γεωργιανό Λέρι Αμπουλάτζε που νίκησε τον Αζέρο Μουράντ Μαμάντοφ ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στον Τούρκο Ενές Μπασάρ και τον ντόπιο Γκεόργκι Τιμπίλοφ.