Αργυρό η Πασχαλίδου στο Judo Grand Prix ατόμων με αναπηρίες

Την πρόκριση για το Παρίσι σφράγισε η Θεοδώρα Πασχαλίδου με το ασημένιο μετάλλιο στο 2023 IBSA Judo Grand Prix Tokyo 4-5/12. Η Πασχαλίδου ήταν ήδη στη 2η θέση στην Παγκόσμια κατάταξη πριν τους αγώνες και σε τροχιά πρόκρισης. Η διάκριση ήρθε στην κατηγορία των -70κιλών,

Επιπρόσθετα είχαμε και ένα πολύ καλό πλασάρισμα από την Εμμανουέλα Μασούρου, στα -48κ., όπου πήρε την 7η θέση. Η Εμμανουέλα πριν τους αγώνες ήταν στην 6η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Στόχος ήταν να διατηρήσει ή και να βελτιώσει τη θέση της, καθώς προκρίνονται οι 6 πρώτες ανά αγώνισμα.

Ο Κλήμης Παπαχρήστος, έδωσε τη μάχη του στα +90κ. «έπεσε» πάνω σε δύσκολους αντιπάλους ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Τους αθλητές της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες συνόδευσε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Σταύρος Στραγάλης.