Βόρεια Ιρλανδία-Κόσοβο 2-1: Σπουδαία νίκη με ανατροπή

Η Βόρεια Ιρλανδία νίκησε 2-1 το Κόσοβο σε ένα δραματικό ματς και έφερε σε δύσκολη θέση την Κύπρο, στην υπόθεση παραμονή στην κατηγορία.

Οι Κοσοβάροι άνοιξαν το σκορ με τον Βεντάτ Μουρίκι στο 58’, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δυο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά και να γυρίσουν το ματς. Αρχικά, ο Γκάβιν Ουάιτ ισοφάρισε στο 82’, ενώ ο Τζος Μαγκένις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/10 τελικές έναντι 12/7 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν την κατοχή μπάλας με 52%. Με τη νίκη αυτή, η οποία ήταν η πρώτης της στο όμιλο, η Βόρεια Ιρλανδία έφτασε τους πέντε βαθμούς, ενώ το Κόσοβο έμεινε στους έξι βαθμούς και στη δεύτερη θέση.