Bundesliga: Αγχώθηκε αλλά άντεξε η Λειψία

Η Λειψία κόντεψε να χάσει βαθμούς σε ένα ματς με τη Χέρτα Βερολίνου, το οποίο φαίνονταν να το έχει «καθαρίσει» στο πρώτο ημίχρονο (3-2).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 25’, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους, πέντε λεπτά αργότερα (30’) με τον Ντέιβιντ Ράουμ. Ο Βίλι Όρμπαν στο 45’ φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς για τους γηπεδούχους. Όμως οι φιλοξενούμενοι δυο γκολ σε δυο λεπτά, με τους Ντόντι Λουκεμπάκιο με πέναλτι στο 62’ και Στέβαν Γιόβετιτς στο 64’, επέστρεψαν στο ματς και πίεσαν για την ισοφάριση. Τελικά, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη. Η Λειψιά είχε 61% κατοχή μπάλας και 15/5 τελικές, έναντι 15/6 των φιλοξενούμενων. Η Λειψία έφτασε τους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Η Χέρτα Βερολίνου έμεινε στους οκτώ βαθμούς και βρίσκεται στη 15η θέση της βαθμολογίας.