Γερμανία: Σαρωτική η Μπάγερν, νίκη με γκολ Μαυροπάνου για τη Στουτγκάρδη

Με χατ τρικ του Γκνάμπρι η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε 6-1 τη Βέρντερ Βρέμης και συνεχίζει στην πρώτη θέση. Ο Κωνσταντίνος Mαυροπάνος σκόραρε στις καθυστερήσεις και έδωσε μεγάλη νίκη στη Στουτγκάρδη.

Ο Γιούνγκ έκανε… το λάθος να ισοφαρίσει στο 10’ το γκολ του Μουσιάλα από το 6ο λεπτό και από εκεί και πέρα ακολούθησε «καταιγίδα». Ο Τσούπο-Μότινγκ έχασε πέναλτι στο 18’, αλλά οι Γκνάμπρι (22’, 28’) και Γκορέτσκα (26’) διαμόρφωσαν μέσα σε έξι λεπτά το 4-1. Ο Γκνάμπρι πέτυχε το τρίτο προσωπικό τέρμα στο 82’ με τον Τελ να διαμορφώνει το τελικό σκορ δύο λεπτά μετά. Τραυματίας αποχώρησε στο 21’ ο Σαντιό Μανέ.

Η κεφαλιά του Μαυροπάνου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων από το κόρνερ του Σόσα, λύτρωσε τη Στουτγκάρδη που ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη, επικρατώντας 2-1 της Χέρτα Βερολίνου. Ο Γκιρασί είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 3’ και ο Λουκεμπάκιο είχε ισοφαρίσει στο 19’.

Με γκολ των Φαν ντε Φεν (6’) και Νμέτσα (90’+2’) η Βόλφσμπουργκ έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, αυτή τη φορά με 2-0 επί της Ντόρτμουντ που έμεινε στους 25 βαθμούς και στην τέταρτη θέση.

Η Μπόχουμ πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα με νίκη 2-1 επί της Γκλάντμπαχ, χάρη στα γκολ των Άντβι-Ατζέι (9’) και Χόφμαν (12’). Για τα «πουλάρια» μείωσε απλά ο Πλεά στο 62’ ενώ σε όλο το ματς αγωνίστηκε με τους γηπεδούχους ο Βασίλης Λαμπρόπουλος. Αλλαγή πέρασε στο 71’ για την Μπόχουμ ο Κώστας Σταφυλίδης.