Παρί Σεν Ζερμέν-Οσέρ 5-0: «Τάλιρο» πριν τη διακοπή από τους Παριζιάνους

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 5-0 την Οσέρ στο «Παρκ Ντε Πρενς» και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της, πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 11’, ενώ ο Κάρλος Σολέρ στο 51’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Έξι λεπτά αργότερα (57’) ο Ασράφ Χακίμι σημείωσε το τρίτο γκολ των Παριζιάνων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ακολούθησαν δυο ακόμα γκολ από τους Ρενάτο Σάντσες στο 81’ και Ούγκο Εκτιτικε 84’.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 59% κατοχή μπάλας και 9/6 τελικές έναντι 9/3 των φιλοξενούμενων. Η Παρί Σεν Ζερμέν πανηγύρισε τη 13η φετινή της νίκη, φτάνοντας τους 41 βαθμούς. Οι Παριζιάνοι αύξησαν τη διαφορά τους στους πέντε βαθμούς, από τη δεύτερη στη βαθμολογία τη Λανς. Η Οσέρ γνώρισε την όγδοη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα και έμεινε στους 13 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκεται στη 16η θέση.