Κύπελλο Γαλλίας: Ξεμπέρδεψε η Παρί, «σοκ» για Μονπελιέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε με 3-1 από την έδρα της Σατορό με αλλαγές στη σύνθεσή της και προκρίθηκε στους 32 του γαλλικού κυπέλλου. Αποκλεισμός στο Πο για τη Μονπελιέ.

Με εκτεταμένο ροτέισιον, οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν με τον Εκιτικέ στο 13’, η Σατορό όμως αντέδρασε και ισοφάρισε στο 37’ με τον Εντολά. Η Παρί τελικά πήρε τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στην ομάδα της τρίτης κατηγορίας του γαλλικού ποδοσφαίρου, χάρη στα γκολ των Σολέρ (78’) και Μπερνάτ (90’+1’).

Η Πο, ομάδα δεύτερης κατηγορίας, έκανε την έκπληξη στη φάση των 64, αφού με 2-1 πέταξε εκτός συνέχειας τη Μονπελιέ. Ο Μπασουαμινά έκανε το 1-0 στο 25’ για τους γηπεδούχους, που παρότι ισοφαρίστηκαν στο 70’ από τον Ζερμέν, είχνα τα ψυχικά αποθέματα να βρουν γκολ με τον Τζορτζ στο 81ο λεπτό, έξι λεπτά αφότου είχε περάσει ο Κοσταρικανός στο ματς.