Conference League: Στους «16» της διοργάνωσης η ΑΕΚ Λάρνακας (vids)

Σε μία ιστορική πρόκριση έφτασε η ΑΕΚ Λάρνακας, καθώς εξασφάλισε την συμμετοχή της στη φάση των «16» του Europa Conference League. Η κυπριακή ομάδα απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τη Ντνίπρο στη Σλοβακία και με το 1-0 του πρώτου αγώνα συνεχίζει στη διοργάνωση.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ντνίπρο – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Ντνίπρο – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8yMy8xOS81MF8yNV82M2Y3YzM4MTZlOTRiLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M39S”,”uploadDate”:”2023-02-23T19:50:52.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqq7b8imd2b5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Κλουζ-Λάτσιο: 0-0

Την πρόκριση πήρε και η Λάτσιο που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Κλουζ, καθώς είχε κερδίσει στη Ρώμη με 1-0.

Στο 77’ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με δεύτερη κάρτα ο Μούχαρ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Κλουζ – Λάτσιο 0-0 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Κλουζ – Λάτσιο 0-0 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8yMy8xOS80OV8xOF82M2Y3YzMzZTdmMzQwLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M48S”,”uploadDate”:”2023-02-23T19:48:43.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqq79mksezbl”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Παρτιζάν-Σερίφ Τιρασπόλ 1-3 (13’ Μένιγκ- 23’ πεν. Μπαντόλο, 45’+1’, 47’ Ντιόπ)

Η Σερίφ Τιρασπόλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά συνεχίζει στη διοργάνωση. Οι Σέρβοι, οι οποίοι είχαν νικήσει εκτός έδρας στο πρώτο ματς, άνοιξαν το σκορ στο 13’. Ο Γκόμες έκανε εξαιρετική πάσα στον Μένιγκ, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Σέριφ και τον νίκησε με 1-0.

Οι Μολδαβοί όχι μόνο είχαν απάντηση, αλλά με τη λήξη του ημιχρόνου είχαν ανατρέψει το σκορ. Στο 23’ ο Μπαντόλο ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιόπ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (1-2). Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου η Σερίφ πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Ντιόπ που ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παρτιζάν – Σέριφ 1-3 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Παρτιζάν – Σέριφ 1-3 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8yMy8yMC8wMV8wNl82M2Y3YzYwMmMyNWQwLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M25S”,”uploadDate”:”2023-02-23T20:01:10.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqq7itgjaad5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Άντερλεχτ-Λουντογκόρετς 2-1 (13’ αυτ. Ρούσο, 68’ Βέρσερεν – 71’ Τιάγκο)

Στο ζευγάρι Άντερλεχτ-Λουντογκόρετς η πρόκριση θα κριθεί στην παράταση ή στα πέναλτι. Οι Βέλγοι «χτύπησαν» στο 13’. Ο Αμούζου έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σλιμάνι πλάσαρε με την μπάλα να βρίσκει τον Ρούσο και να καταλήγει στα δίκτυα (1-0)

Η Αντερλεχτ έκανε το 2-0 στο 68’. Ο Σλιμάνι «έσπασε» την μπάλα με το στήθος στον Βέρσερεν, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η Λουντογκόρετς αντέδρασε και μείωσε το σκορ στο 71’. Ο Ντεσπότοφ σέντραρε και ο Ιγκόρ Τιάγκο με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Στο πρώτο ματς οι φιλοξενούμενοι είχαν νικήσει 1-0 και γι’ αυτό η ρεβάνς οδηγήθηκε στη παράταση.