Επέστρεψε στις νίκες η Γιουνάιτεντ, «πεντάρα» για τη Νιουκάστλ

Με νίκες συνέχισαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ σε εξ’ αναβολής αναμετρήσεις της Premier League, που επικράτησαν των Μπρέντφορντ (1-0) και Γουέστ Χαμ (5-1), αντίστοιχα.

Μετά από 28 αγώνες οι δυο ομάδες έχουν από 53 βαθμούς, με τους «ανθρακωρύχους» να βρίσκονται στην τρίτη θέση, αφού υπερτερούν στη διαφορά των γκολ.

Με πρωταγωνιστή για ακόμα ένα ματς τον Μάρκους Ράσφορντ, η ομάδα του Τεν Χάγκ πήρε μια σημαντική νίκη και τρεις ακόμα πολύτιμους βαθμούς, έπειτα από δυο ήττες και μία ισοπαλία στα τελευταία ματς. Ο 25χρονος επιθετικός πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 27ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ζάμπιτσερ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Νιουκάστλ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ με το εντυπωσιακό 5-1. Το σκορ άνοιξε από το 6ο λεπτό ο Γουίλσον, με τον Zοέλιντον να κάνει το 0-2 στο 13’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν προσωρινά στο 40’ με τον Ζούμα. Στο δεύτερο μέρος ο Γούιλσον «χτύπησε» ξανά από το ξεκίνημα, καθώς στο 46’ σημείωσε το 1-3, ενώ ο Ίσακ στο 82’ πέτυχε το 1-4. Ο Zοέλιντον διπλασίασε κι εκείνος τα προσωπικά του τέρματα, αφού στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 1-5.