«Χορταστική» ισοπαλία στο Τότεναμ- Γιουνάιτεντ

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της πρώτης, αποτέλεσμα που, ουσιαστικά, δε βόλεψε καμία από τις δυο ομάδες.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν προβάδισμα από νωρίς, καθώς προηγήθηκαν με τον Σάντσο από το 7ο λεπτό, ενώ στο 44’ ο Ράσφορντ έκανε το 0-2. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τεν Χάαγκ φάνηκε να καταρρέει και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Αρχικά ο Πόρο στο 56’ σημείωσε το 1-2 και ο Σον στο 76’ ισοφάρισε σε 2-2. Μετά την αποψινή ισοπαλία, η Γιουνάιτεντ έχει 60 βαθμούς και δύο ματς λιγότερα από Τότεναμ και Άστον Βίλα, που ακολουθούν στην 5η και 6η θέση, αντίστοιχα.

Λίγο νωρίτερα, η Νιουκάστλ πήρε εύκολο «διπλό» στην έδρα της Έβερτον, καθώς επικράτησε με 4-1. Έτσι, οι «ανθρακωρύχοι» ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και φαίνεται πως «κλειδώνουν» τη συμμετοχή στο Champions League της επόμενης σεζόν. Αντίθετα, η Έβερτον έμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη (3 ήττες, 3 ισοπαλίες) και βλέπουν την παραμονή στην Premier League να… απομακρύνεται. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28’ με τον Γουίλσον, στο 72’ ο Ζοέλιντον έκανε το 0-2 και τρία λεπτά αργότερα ξανά ο Γουίλσον το 0-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 1-3 με τον Μακ Νιλ στο 80’ για να έρθει στο 81’ ο Μέρφι να διαμορφώσει το τελικό 1-4.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μπόρνμουθ έκανε σπουδαίο «διπλό» στο «Σεντ Μέρις Παρκ», όπου επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία. Οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν συνέχεια στην εκπληκτική τους εμφάνιση στο Λονδίνο και το 3-3 με την Άρσεναλ, παραμένουν τελευταίοι στη βαθμολογία και μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην Championship. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε για τη Μπόρνπουθ ο Ταβερνιέ στο 50ό λεπτό.