«Πεντάρα» η Βιγιαρεάλ και ελπίζει για τετράδα

Με το εμφατικό 5-1 επιβλήθηκε η Βιγιαρεάλ της Αθλέτικ Μπιλμπάο και πλησιάζει όλο και περισσότερο στην τετράδα που βγάζει στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν προηγήθηκε στο 24’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαένα και διπλασίασε τα τέρματά της στο 37’ με τον Νίκολας Τζάκσον. Ο Σάνθετ μείωσε με πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου για τους Βάσκους, αλλά το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζάκσον στο 50’ απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Το αυτογκόλ του Παρέδες στο 61’ και άλλο ένα γκολ του Μπαένα στις καθυστερήσεις έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Βιγιαρεάλ, που μείωσε την απόσταση που τη χωρίζει από την τέταρτη θέση στους πέντε βαθμούς.