Europa League: Αυτοί πάνε Βουδαπέστη – Το σημερινό πρόγραμμα

Η μεγάλη ώρα για τις ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του Europa League έφτασε! Ήρθε η ώρα να δούμε τις δυο ομάδες που θα κοντραριστούν στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης στις 31 Μαΐου στη Βουδαπέστη.

Ποιος θα πάει Βουδαπέστη; Λεβερκούζεν-Ρόμα και Σεβίλλη-Γιουβέντους κοντράρονται στις δύο ρεβάνς των ημιτελικών του Europa League.

Η Ρόμα στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 1-0 της Μπάγερ χάρη στο γκολ του Μπόβε στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι όπου έλειψαν οι φάσεις και οι ευκαιρίες, ωστόσο η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν η τυχερή που πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Σεβίλλη-Γιουβέντους, 1-1 στο πρώτο ματς και απόψε θα πρέπει μια από τις δυο ομάδες να δείξει περισσότερη αντίδραση για να πάρει το χρυσό εισιτήριο! Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 26’ με τον Εν Νεσίρι, ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και πέρα από μια φυσιολογική πίεση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ισοφαρίστηκε όμως σε μια στατική φάση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γκάτι.