Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Ιστορική πρωτιά για τις Ισπανίδες

Η Ισπανία πήρε στην Πολωνία τον πρώτο τίτλο σε Ευρωπαϊκούς Αγώνες για το μπιτς σόκερ των γυναικών.

Ο τελικός είχε δραματική κατάληξη με τον τίτλο να κρίνεται στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην Ουκρανία. Η Ουκρανία άνοιξε το σκορ με ένα λεπτό να απομένει στην πρώτη περίοδο με την Άνια Σούλια αλλά η Ισπανία έστειλε το ματς στην παράταση με την Τζέσικα Χιγκέρας.

Στο έξτρα τετράλεπτο η Ουκρανία προηγήθηκε ξανά με τη Γιούλιγια Κόστιουκ αλλά η Ισπανία απάντησε και πάλι με την Άντρεα Μιρόν. Η Αναστάσιγια Κλιπιατσένκο ήταν η μοναδική που αστόχησε στα πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι ενώ η Αντριάνα Μανάου ήταν εύστοχη κάνοντας το τελικό 5-3 στη διαδικασία.