Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 : Μπήκαν με το δεξί οι Πολίτες

Αυλαία άνοιξε η Premier League για την σεζόν 23/24, με την Μπέρνλι να φιλοξενεί την Μάντσεστερ Σίτι για το πρώτο ματς της χρονιάς κκαινρους Πολίτες να φεύγουν νικητές με 0-3 και τον Χάαλαντ να σκοράρει δις.

Η Σίτι μπήκε στο ματς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού στο 4ο λεπτό μετά από ασίστ του Ροδρι ο Χάαλαντ έκανε το 0-1.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε κανένα πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και στην αγωνιστική της ετοιμότητα, φτάνοντας και σε δεύτερο τέρμα στο 36′ με τον Χάαλαντ ξανά έπειτα από ασίστ του Άλβαρεζ.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι κατέβασε ελάχιστα τον ρυθμό της αφού το σκορ το επέτρεπε και έκανε συντήρηση δυνάμεων καθώς η Μπέρνλι δεν μπορούσε να της δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Οι Πολίτες, είδαν πως η Μπέρνλι δεν είχε την αντοχή να κυνηγήσει κάτι από το ματς και στο 75′ την τιμώρησε για τρίτη φορά με τον Ρόδρι.

Από εκεί και πέρα τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η Σίτι έπαιξες πιο χαλαρά και διατηρούσε το υπέρ της 3-0 χωρίς να απειληθεί.