Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1: Πήρε βαθμό στο φινάλε η ομάδα του Βίγκο

«Αλώβητη» για 7ο συνεχόμενο ματς απέναντι στην Θέλτα έμεινε η Σοσιεδάδ, ωστόσο, οι Βάσκοι απέτυχαν να εκμεταλλευτούν σε δεύτερο σερί ματς την έδρα τους, παραχωρώντας νέα ισοπαλία, με το ίδιο, μάλιστα, σκορ (1-1), στην Θέλτα (είχε προηγηθεί η «γκέλα» στην πρεμιέρα με την Τζιρόνα).

Με το γκολ του Μπαρενετσέα στο 22΄, η Σοσιεδάδ κρατούσε το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μέχρι το 94ο λεπτό, παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ κατάφερε στις καθυστερήσεις να «κλέψει» το βαθμό στο Σαν Σεμπαστιάν με τον 24χρονο αμυντικό της, Όσκαρ Μινγκέθα.

Ήταν ο πρώτος για τον Θέλτα με τον Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο της, μετά την εντός έδρας ήττα της 1ης αγωνιστικής από την Οσασούνα (0-2).