Άρσεναλ – Μαν. Γιουνάιτεντ 3-1: Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τους «κανονιέρηδες»

Πολύ σημαντικό «τρίποντο» πήρε η Άρσεναλ στο «Emirates» για την 4η αγωνιστική της Premier League, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Αρτέτα μετρά 3 νίκες και μια ισοπαλία μέχρι στιγμής και έχει 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Τότεναμ, Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ, πίσω από την πρωτοπόρο Μάντ Σίτι, που έχει 12.

Στο «Emirates» το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα στο πρώτα λεπτά, χωρίς πολλές ευκαιρίες από τις δυο πλευρές, παρόλα αυτά ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που πήραν προβάδισμα. Στο 27’ ο Ράσφορντ με ωραία ατομική προσπάθεια, σημείωσε το 0-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Η χαρά των παικτών της Γιουνάιτεντ, όμως, κράτησε για πολύ λίγο, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Έντεγκααρντ έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους, όντας αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή με ωραίο πλασέ, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι προσπάθειες από αμφότερες τις πλευρές ήταν περισσότερες, αφού και οι δυο πάλευαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 59’ ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ σε μαρκάρισμα του Γουάν- Μπισάκα, αλλά αφού συμβουλεύτηκε το VAR, άλλαξε την απόφασή του. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ, στο 68’ με τον Μαρτινέλι και στο 81’ με τον Σάκα, αλλά οι προσπάθειές τους δε βρήκαν στόχο. Στο 88’ ο διαιτητής ακύρωσε ως οφσάιντ το γκολ του Γκαρνάτσο και στο 90+6’ η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή, με τον Ράις να κάνει το 2-1. Τη νίκη «σφράγισε» στο 90+11’ ο Γκαμπριέλ Χεσούς, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.