Εκτός έδρας «τεσσάρα» για την Παρί

Εύκολο βράδυ είχε η Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της Λιόν, της οποίας επιβλήθηκε με 4-1, για την 4η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας «καθάρισαν» το ματς ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο έβαλαν και τα τέσσερα γκολ. Ο Εμπαπέ έκανε την αρχή στο 4ο μόλις λεπτό, ενώ ο Χακίμι στο 20’ σημείωσε το 0-2. Ο Ασένσιο στο 38’ πέτυχε το 0-3, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έβγαλε την ασίστ στον Εμπαπέ για να κάνει το 0-4.

Στο δεύτερο μέρος οι Παριζιάνοι έριξαν τους ρυθμούς και η Λιόν το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με πέναλτι του Τολισό στο 73’. Οι «Λιονέ» παραμένουν χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές (3 ήττες, μια ισοπαλία), ενώ η Παρί είναι δεύτερη, με 2 νίκες και 2 ισοπαλίες, πίσω από την πρωτοπόρο Μονακό.