Προκριματικά Euro: Διέλυσε με 9-0 το Λουξεμβούργο η Πορτογαλία, νίκες για Κροατία και Ουαλία

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε η Πορτογαλία στο Λουξεμβούργο, καθώς επικράτησε με το πλέον εμφατικό 9-0 και διατηρεί το απόλυτο στον 10ο όμιλο, με 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη με 4-0, με τα γκολ των Ινάσιο (12’, 45+4’) και Γκονσάλο Ράμος (18’, 34’). Παρόλα αυτά, δεν έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος. Ο Ντιόγκο Ζότα χρίστηκε επίσης δυο φορές σκόρερ (57’, 77’), ενώ οι Χόρτα (67’), Μπρούνο Φερνάντες (83’) και Ζοάο Φέλιξ (88’) ολοκλήρωσαν με τα γκολ τους τη θριαμβευτική βραδιά για την Πορτογαλία.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο τεχνικός του Λουξεμβούργου, Λουκ Χολτζ σηκώθηκε κι έφυγε από τον πάγκο της ομάδας του στο 83ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 8-0, μην μπορώντας να αντέξει την πανωλεθρία της ομάδας του, για να επιστρέψει ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα.

Στον ίδιο όμιλο, η Σλοβακία είχε επίσης μια εύκολη βραδιά απέναντι στο Λιχτενστάιν και πήρε τη νίκη με 3-0.

Σημαντικό «διπλό» πήρε και η Ουαλία κόντρα στη Λετονία στον 4ο όμιλο, αφού επικράτησε με 2-0 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση. Νωρίτερα, η Κροατία δυσκολεύτηκε στην έδρα της Αρμενίας, ωστόσο, έφυγε με το 1-0 από το Γερεβάν και παραμένει πρώτη στον 4ο όμιλο.

Τέλος, η Ισλανδία με το γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 τη Βοσνία.